SEMPRE FILA - AMBER

SEMPRE FILA

Jolanta Mackiewicz

☎ +48 501 89 16 63

 

Wszystko, o czym powinieneś wiedzieć ZANIM kupisz fila brasileiro


Zanim się zdecydujesz na kupno psa danej rasy, poznaj historię jej pochodzenia, charakter, temperament, wymagania i upewnij się, czy ta właśnie rasa będzie pasowała do stylu życia, jaki prowadzisz Ty i Twoja rodzina.


   Pewnie już słyszałeś, jak wspaniale są fila…. W przeciwnym wypadku nie odwiedziłbyś mojej strony internetowej. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że fila brasileiro – to nie jest pies dla każdego!

Rasa ta posiada cechy, które niektórzy mogą uznać za wspaniałe, inni za nieprzyjemne, a jeszcze inni za całkowicie nie do przyjęcia. Są różne rasy o różnych wymaganiach. Na świecie jest ponad 300 różnych ras i uwierz mi, że można spośród nich wybrać psa idealnie wpasowującego się w tryb życia swojej rodziny.
Pamiętaj, że prawdziwe piękno fila leży w jego charakterze, nie w wyglądzie zewnętrznym. Nie warto kupować fila tylko i wyłącznie ze względu na jego wygląd!

 

Fila brasileiro to rasa, która łączy w sobie cechy psa obronno stróżującego i wiernego towarzysza – nie bez powodu w Brazylii zwykło się mówić „wierny jak fila”!

 

     Fila – by mogła się prawidłowo rozwijać potrzebuje Twojego towarzystwa i chce przebywać wszędzie tam, gdzie Ty. Są najszczęśliwsze, mieszkając z Tobą , wychodząc z Tobą na spacery. Dobrze zniosą samotność podczas Twojej pracy, ale nie powinny być odizolowane zbyt długo! Szczeniak wychowywany poza domem bez kontaktu z rodziną wyrasta na niezsocjalizowanego (niepewnego, agresywnego itp.), niewychowanego i nieszczęśliwego psiaka. Samotny i znudzony – znajduje sobie inne rozrywki: kopanie dołów, obgryzanie drzewek, szczekanie, co może nie podobać się ani Tobie, ani Twoim sąsiadom. Dorosły fila pozostawiony sam sobie, będzie równie nieszczęśliwy. Fila, jako członek rodziny, chce być stale obecny w miejscach, w których jesteś właśnie Ty. Jeśli zamkniesz go na długie godziny w kojcu, lub przypniesz do łańcucha, będzie bardzo nieszczęśliwy. Fila są rasą psów pozbawioną podszerstka i tym samym w naszych warunkach klimatycznych nie powinny mieszkać w budach. Jeśli więc szukasz psa do budy – pomyśl o innej rasie – znacznie lepiej przystosowanej do życia na zewnątrz niż fila.

 

Mimo tego, że fila jest spragniona kontaktu ze swoją rodziną, to nie powinna – z racji specyfiki rasy mieszkać w bloku.


     Nauka podstawowego posłuszeństwa w przypadku fila jest obowiązkowa. Absolutne minimum to nauczenie reagowania psa na komendy: „do mnie”, „waruj”, „równaj” - na i bez smyczy bez względu na różnorodne pokusy. Musisz go też nauczyć respektowania zasad, jakie obowiązują w Twoim domu. Jeśli chcesz, by Twój pies żebrał przy stole, czy spał na kanapie – Twoja sprawa! Pamiętaj tylko, ze to właśnie Ty a nie pies ustanawiasz zasady.

Małe filątka są bardzo inteligentne – błyskawicznie się uczą! Pomocne w ich nauce są różnego rodzaju nagrody – pochwały, smakołyki. Nauka – ma być dla fila zabawą i przyjemnością, dlatego w szkoleniu fila bardzo dobrze sprawdzają się metody pozytywne. Absolutnie nie wolno szkolić fila w kierunku obrony i rozbudzać w nim agresji! Dzięki odpowiedniemu wychowaniu i prowadzeniu swojego fila możesz zdobyć wiernego przyjaciela, który obroni Cię przed realnym niebezpieczeństwem.

Pamiętaj, że to śliczne i słodkie filątko tak śmiesznie warczące na ciotkę Hanię, która przyjechała w odwiedziny, wyrośnie na sporego, bardzo pewnego siebie, niezwykle szybkiego i silnego psa! I jeśli w okresie szczenięctwa nie poświęciłeś mu czasu, nie nawiązałeś z nim więzi i nie nauczyłeś go przestrzegania Twoich zasad – fila z pewnością ustanowi swoje własne zasady – oczywiście sprzeczne z Twoimi oczekiwaniami.

 

     Fila brasileiro to dominujący, silny, inteligentny i bardzo pewny siebie pies. Wychowanie fila wymaga stanowczej konsekwencji. Jednak absolutnie nie wolno stosować rozwiązań siłowych! Musisz być spokojny, pewny siebie, bardzo konsekwentny, jednak nigdy nie możesz być niesprawiedliwy i okrutny.

     Sierść fila brasileiro – gładka i krótka jest łatwa w pielęgnacji. Fila linieją dwa razy do roku, niektóre jednak pod wpływem różnych czynników gubią więcej sierści niż inne. Fila również się ślini. Owszem, znacznie mniej niż taki na przykład dog – jednak i fila jest w stanie wyprodukować imponujące „gluty”. Szczególnie, gdy żebrze o jakiś smaczny kąsek lub wraca zmęczony po spacerze. Owe gluty mogą znaleźć się w różnych miejscach: na ścianach, na Twoim nieskazitelnie czarnym garniturze, który właśnie założyłeś, by wyjść do pracy…


     Fila, by były w dobrej kondycji – potrzebują ruchu, chociażby po to by miały możliwość rozwinięcia mięśni. Jeśli oczekujesz, że fila sama dostarczy sobie odpowiedniej porcji ruchu – jesteś w błędzie! Fila będzie szczęśliwy biegać po polach pod warunkiem, że będziesz mu towarzyszyć. Oczywiście – nie musisz biegać razem z filą! Wystarczy byś po prostu zabrał psa na spacer!


Nadmierna dawka ruchu też nie jest wskazana dla fila, psy tej rasy nie muszą „zaliczać” codziennej dawki kilometrów. Wystarczy im swobodny spacer u boku swojego Pana, spacer, na którym spuszczone ze smyczy będą mogły się poruszać własnym tempem. Jeśli więc jesteś typem sportowca, któremu marzą się maratony z psem u boku lub pies biegnący przy rowerze – raczej pomyśl o innej rasie.

 

     Fila brasileiro nie jest rasą tanią w utrzymaniu. Właściciele psów ras olbrzymich z reguły opłacają wyższe rachunki w lecznicach weterynaryjnych, chociażby dlatego, że ilość danego leku zależy od wagi psa. Posiadanie psa wiąże się również z innymi kosztami: pies powinien mieć własne miski, posłanie, zabawki, smycz, obrożę, kaganiec. Fila są podatne na skręt żołądka, więc nie należy ich żywić karmą niskiej jakości. Jeśli zaś zdecydujesz się wystawiać swojego psa, to pamiętaj o doliczeniu kosztów zgłoszenia psa na wystawę, kosztów dojazdu i składek członkowskich w Związku Kynologicznym. Pamiętaj, że choćby Twój pies pochodził z najlepszej hodowli i był wybitnym przedstawicielem rasy, to jeśli nie uzyska uprawnień hodowlanych jego potomstwo będzie tylko i wyłącznie „w typie rasy”.

 

     Znakomita większość fila brasileiro posiada zarówno właściwy temperament, jak i ojerizę – czyli bardzo delikatnie określając- nieufność wobec obcych. Pamiętaj, że dla fila intruzem będzie i pan z gazowni i listonosz i dawno nie widziana ciotka Hania z Helu i wiele innych osób. Silny instynkt terytorialny, ojeriza, wierność i gotowość obrony swojej rodziny czynią z fila nieprzekupnego stróża, przyjaciela i obrońcę. W przypadku zagrożenia - fila gotowa jest oddać życie w obronie swojej rodziny. Nie możesz jednak oczekiwać, że Twoi znajomi zapraszani przez Ciebie od czasu do czasu do Twojego domu zostaną zaakceptowani przez Twojego psa i będą mogli się dobrze bawić w towarzystwie fila! Raczej będziesz musiał liczyć się z tym, że na czas wizyty będziesz musiał odizolować fila. Jednak odizolowany, pozbawiony towarzystwa swojego Pana fila – to nieszczęśliwy fila. Często głośno szczekający – bo przecież obcy są w domu, a on nie może obronić swojego Pana! Pewnie z czasem Twoi znajomi powoli się wykruszą…

 

     Fila żyje około 10-12 lat. Jeżeli to dla Ciebie za dużo – nie kupuj go! Większość psów żyje właśnie tyle lat, a często nawet dłużej, więc może lepiej pomyśl o innym zwierzątku.

     Jeśli jednak zdecydowałeś się właśnie na fila, to kupując szczeniaka upewnij się, że hodowca jest odpowiedzialny i jego celem jest hodowla psów zgodnych ze wzorcem o doskonałym charakterze i świetnym zdrowiu. Taki hodowca wprowadzi Cię w świat rasy, będzie utrzymywał z Tobą kontakt, w razie czego wesprze Cię radą oraz pomoże znaleźć dom dla psa, gdybyś kiedykolwiek nie mógł go dłużej zatrzymać.


Powyższy tekst jest moją adaptacją artykułu Pam Green „Nie kupuj bouviera”, napisanego wiele lat temu. Pam Green wyraziła zgodę na publikowanie tego artykułu wierząc, że uratuje wiele psów przed tragicznym losem niechcianych, porzuconych zwierząt