SEMPRE FILA - AMBER

SEMPRE FILA

Jolanta Mackiewicz

☎ +48 501 89 16 63

 

DLACZEGO FILA BRASILEIRO

Olegario Bretas Ferreira, styczeń 2009


Dla większości ludzi posiadanie psa rasy fila brasileiro to jedna z wielu możliwości. Jednak nie w moim przypadku, gdyż to fila wybrały mnie.

Podjęcie decyzji o kupnie fila brasileiro wymaga wielu przemyśleń, gdyż łączy się z tym mnóstwo obowiązków. Wiele razy nie mogłem podróżować, gdyż psy tej rasy mają mocny temperament, a ja nie miałem nikogo, kto mógłby zostać i zaopiekować się nimi. Karmić, dolewać wody do misek i po nich sprzątać.

Przyjmowanie gości również może stać się problemem, gdyż prawdziwa fila nie akceptuje obcych, dlatego każdy powinien mieć specjalne pomieszczenie, gdzie można zamknąć psy podczas wizyt gości.

Jest to również rasa, która wymaga sporej ilości dobrej karmy, więc należy się liczyć z dużymi wydatkami na zakup karmy, nie wspominając o wydatkach na wszelkiego rodzaju opiekę weterynaryjną (leki, szczepienia itp.), które w przypadku fila kosztują podwójnie, jeśli nie więcej.

Kolejną ważną sprawą jest to, że fila wymaga przestrzeni, by biegać.

Ale te wszystkie wymogi są niczym w porównaniu z faktem, że musimy dokonać wyboru z dwóch typów psów.

Dwa podstawowe typy psów tej rasy obecnie są nazywane CBKC/FCI i CAFIB.

Mimo, że oba typy psów są rejestrowane jako fila brasileiro pod egidą FCI/CBKC istnieje ogromna różnica pomiędzy nimi, do tego stopnia, że możemy łatwo je nazwać dwoma różnymi rasami. Jak Akita Inu i Akita Amerykańska itp.

Tzw. typ CBKC/FCI, wydaje się być cięższy, ma więcej luźnej skóry i jest większy (większość ludzi szuka i lubi wielkie psy, a fila nie jest tak duża, jak Mastiff Angielski), i nie posiada cechy zwanej "Ojeriza", która jest naturalną niechęcią do obcych, obejmując sędziów, gości, papieża i złodziei. Psy w typie CBKC/FCI przechodzą z rąk do rąk, są wystawiane przez handlerów, pozwalają się dotykać przez sędziów, którzy zapominają, że podczas oceny budowy Szpica Miniaturowego, konieczne jest dotknięcie rękoma niektórych części jego ciała, by znaleźć ewentualną wadę pod ich długą sierścią, jednak ten sposób jest zupełnie zbędny w przypadku oceny psów takich jak Wyżły Weimarskie, Dobermany i Fila Brasileiro.

Ludzie nazywają je „psami wystawowymi”, jednak ja nie widzę związku. Niektórzy ludzie twierdzą, że te psy zostały wyhodowane w wyniku selekcji i są lepsze w wyniku naturalnej ewolucji. Jest to zabawne, gdyż proces ewolucji wymaga wielu lat i jest zależny od mutacji, na które ludzie nie mają bezpośredniego wpływu.

Pies w tak zwanym typie CAFIB, to nic innego niż pies, którego niektórzy hodowcy, a wśród nich jest wielu byłych sędziów FCI, postanowili chronić takim, jakim był pierwotnie i zachować jego NATURALNĄ nieufność do obcych. Jest to pies, który wymaga specjalistycznej wystawy, gdyż trudno wystawiać go podczas zwykłej wystawy psów.

Ogólnie psy CAFIB nie są tak duże, jak psy CBKC/FCI. One zostały zachowane w takiej formie, w jakiej były od zawsze, chociaż oczywiste jest, że wszyscy ich hodowcy próbowali poprawić jakość i wyeliminować wady poprzez planową hodowlę. Jest to główny obowiązek hodowców w stosunku do rasy.

Inną interesującą rzeczą jest to, że podczas wystaw CAFIB psy są oceniane przez sędziów, którzy specjalizują się w tej rasie i sami są hodowcami. Przed wystawą wymagana jest analiza systemu nerwowego, fenotypu i test temperamentu, który jest obowiązkowy dla psów powyżej 12 miesiąca życia.

Wzorzec CAFIB i FCI – podobieństwa i różnice

FCI/CBKC akceptuje samce o wysokości w kłębie od 65cm do 75cm, CAFIB od 65 do 70cm.

FCI/CBKC akceptuje suki od 60 do 70cm, a CAFIB od 60 do 65cm.

FCI/CBKC akceptuje psy koloru czarnego, a CAFIB nie.

Biały kolor jest akceptowany w obydwu wzorcach – może obejmować 1/3 i 1/4 powierzchni ciała, ale w CAFIB białe znaczenia muszą być symetryczne i nie znajdziemy tego zapisu we wzorcu.

Tak więc poza wszystkimi problemami, o których wspomniałem wyżej, zdecydowanie najtrudniejszym zadaniem jest wybór rodzaju psa, jakiego chcemy mieć.

Wszystko zależy od tego, czy chcesz psa obronnego lub psa ogromnego. Psa do ochrony Ciebie i Twojego domu, czy też psa wystawowego.

To jest kwestia gustu i nikt nie może nikomu powiedzieć, jaki rodzaj psa wybrać. To sprawa osobista i każdy ma prawo wybrać takiego psa, jaki mu odpowiada.

Czystej krwi fila (Fila Puro) istnieją od wieków. Na długo przed XIX wiekiem, pojawiły się doniesienia o tej fantastycznej rasie i sposobie, w jaki współistniała z farmerami, pracownikami na farmach, bydłem, jaguarami i intruzami.

Opowieści o tych psach, zwanych Fila, Fila Brasileiro, onçeiro (łowca jaguarów), Fila boiadeiro (pies pasterski), cabeçudo boiadeiro (wielkogłowy pies pasterski), wraz z rozwojem mediów, poprzez radio, czasopisma i gazety, obiegły ten ogromny kraj, niemal kontynent, ponieważ tym właśnie jest Brazylia. Stało się to w latach 40-tych, a w znacznie większej mierze w latach 60.

Potem ludzie zaczęli się uczyć o tej rasie, znanej przecież już od dawna przez farmerów, ludzi z Minas Gerais.

Niektórzy poszukiwali tego "nowego psa" do pracy na swoich farmach, w celu ochrony swoich domów, by uczyć się rasy, lub by wprowadzić go w świat psich wystaw.

Niektórzy, jak dr Paulo Santos Cruz, jeździli w okolice farm i szukali psów, takich jak wymienione powyżej. Jak się okazało znaleźli kilkanaście na farmach w Minas Gerais, podobnie zrobili też inni, którzy skontaktowali się z farmerami i odkupili bądź otrzymali psy. Ten proces toczył się intensywniej w późnych latach sześćdziesiątych.

Zabrano psy do dużych miast i oddano w ręce ekspertów. Zarówno ludzi, którzy nie byli zadowoleni z tych psów (i chcieli je zmieniać), jak i ludzi, którzy chcieli chronić te psy.

Pewna grupa chciała sprawić, by te psy stały się „ładniejsze”: silniejsze i większe, więc krzyżowali te psy z psami innych ras, by zmienić ich wygląd według własnego gustu i preferencji.

Niektórzy, kierując się względami komercyjnymi, chcieli je uczynić bardziej towarzyskimi, by klienci zechcieli je kupić, i by mogli sobie łatwiej z nimi poradzić, a psy mogły być prezentowane przez profesjonalnych handlerów. Oni również krzyżowali te psy z psami innych ras. Stało się to w latach 70-tych.

Istniała również grupa, prowadzona przez dr Paulo Santos Cruz – NAZWANYM OJCEM RASY, KTÓRY OPRACOWAŁ PIERWSZY WZORZEC, i uczył się rasy, która istniała od wielu lat; i ludzi z Minas – takich jak William Chalmers, Arthur Verlangiere i kilku innych, którzy obawiali się iż z krzyżowania psów fila z innymi rasami wyniknie katastrofa, i by jej zapobiec postanowili stworzyć dwa kluby, dla zachowania rasy takiej, jaka była od zawsze i jaka powinna zostać na zawsze. Działo się to pod koniec lat siedemdziesiątych.

Reagując na działania podjęte w celu zmiany rasy na początku lat 70-tych powołali CLUBE Mineiro DE Criadores DE Fila Brasileiro (MINAS GERAIS KLUB FILA BRASILEIRO), który pomagał grupie ludzi z Sao Paulo, kierowanych przez dr Paulo Santos Cruz w utworzeniu jednego z najbardziej udanych i trwałych klubów, jakim jest CAFIB (pierwotnie Komisja na rzecz poprawy Fila Brasileiro, a teraz Klub)

To był wielki rozbrat z "urzędowym systemem", który dziś nazywa się CBKC, wcześniej BKC. Nie zgadzając się z tym, co przez niektórych zostało zrobione z rasą, ludzie CAFIB zaczęli szukać na farmach - w większości w Minas Gerais, ale także w Goias, Mato Grosso, i w kilku innych miejscach, prawdziwego psa – takiego jakim był od zawsze, i takiego jaki powinien pozostać na zawsze.

Znaleźli kilkanaście psów, zarejestrowali, hodowali je, a poza selekcją pod kątem poprawy budowy ciała, właściwych zgryzów, zadów itp., czyli kwestii, które są obowiązkiem każdego hodowcy niezależnie od hodowanej rasy, zachowali cechy prawdziwego fila brasileiro, chroniąc, analizując i dobierając psy do hodowli w odpowiedni sposób.

Praca CAFIB i CMCFB (Clube Mineiro de Criadores de Fila Brasileiro) zawsze miała na celu zachowanie oryginalnych psów i prowadziła selekcję hodowlaną poprawiając to, co należało poprawić, ale ta praca nie zmieniała wyglądu psów i przede wszystkim utrzymywała ich główną cechę pierwotnego psa stróżującego, jaką jest "OJERIZA", oznaczająca wrodzoną niechęć do obcych.

CAFIB nie jest jedynym klubem, który ma prawdziwe fila. Prawdziwe fila można znaleźć również w klubach FCI oraz w innych klubach, w Brazylii i za granicą. Nadal można znaleźć nie zarejestrowane w żadnej organizacji psy na farmach w kraju. Te „czyste” – bez żadnych domieszek.

W niektórych klubach wzorzec rasy został "zmodyfikowany" kilka razy, aby zapisać w nim trochę zmian, które niestety zostały wprowadzone do rasy. CAFIB NIEZMIENNIE TRWA PRZY PIERWSZYM WZORCU.

Niektórzy mówią, że w przeciągu lat psy zostały zmienione i stały się większe itp., gdyż nie są już tak jak dawniej wykorzystywane na farmach oraz ze względu na to, że dostają lepszą karmę. To jest niepoprawne. Bez względu na to, czym będziecie karmić prawdziwego fila, to nie urośnie większy, niż zostało to zapisane w jego genotypie. W wyniku stosowania lepszej karmy psy stają się po prostu zdrowsze i grubsze. Mutacja w takim przypadku nie zachodzi, mimo, że niektórzy tak twierdzą. Bez względu na to, co lubimy, bez względu na to, do jakiego należymy klubu, te psy powinny pozostać takimi, jakimi były od zawsze. Żadne zmiany nie są konieczne. W hodowli wystarczy odpowiedni dobór pod kątem doskonalenia, ale zawsze z zachowaniem oryginalnego typu rasy i jej głównych cech.

Fila Brasileiro, to po prostu kochający, nieustępliwy pies stróżujący. On nie jest tak duży, jak niektórzy chcieliby, żeby był, nie jest tak piękny, jak chcieliby inni (chociaż sądzę, że jest najpiękniejszy ze wszystkich). Jest to pies stróżujący, ale nie jest potworem, nie jest psem którego nie da się kontrolować. Może zostać nauczony, by zachowywał się poprawnie do pewnego momentu, jednak ma silny temperament, a ważniejszą cechą niż atakowanie jak bestia, jest głęboka niechęć do obcych, którą fila im okazuje. I nie ma znaczenia, że niektórym ta cecha się nie podoba i chcieliby inteligentnego psa, który rozpozna, kto jest miły, a kto nie - przed atakiem. Prawdziwa fila musi wykazywać „ojeriza” „aversao” – tak jak to zostało zapisane we wzorcu, która nadal oznacza niechęć w stosunku do obcych.

Prawdziwa fila chroni "swoje" terytorium, swojego pana, a także może zostać nauczona wykonywania kilku zadań. Ale to właśnie nas fila kocha ponad wszystko.

Tak więc, CAFIB i niektórzy hodowcy, nadal chcą zachować tą piękną rasę, w takiej formie, w jakiej była od zawsze. Stworzoną przez naturę, selekcjonowaną głównie przez Boga. Wszystkie rasy psów pochodzą od innych, od wilków itp. Jednak od kiedy powstała rasa fila brasileiro, to te psy nie są już mieszańcami, tak jak niektórzy chcieliby je widzieć. Fila nie jest rasą, która powstała w wyniku tworzenia, fila istnieje już od dobrych kilku lat. Lekko od ponad 150 lat.

Tłumaczenie Jolanta Mackiewicz, hodowla Sempre Fila