SEMPRE FILA - AMBER

SEMPRE FILA

Jolanta Mackiewicz

☎ +48 501 89 16 63

 

CAFIB, czyli żeby fila była filą...


    CAFIB - Clube de Aprimoramento do Fila Brasileiro (Klub Doskonalenia Fila Brasileiro) – długo zastanawiałam się, czy pisać o CAFIB na swojej stronie internetowej ze względu na to, że w Polsce swego czasu zapanowała swoista „moda na CAFIB”. Mamy więc tak zwane fila FCI i CAFIB, z tym że te ostatnie uważane są powszechnie za tak zwane "lepsze fila", chociaż najczęściej w ogóle nie zostały zaaprobowane przez CAFIB!

    Nie chcę dzielić fila na „lepsze” i „gorsze” – dla mnie fila brasileiro – to po prostu fila brasileiro – niezależnie, w jakim kraju się urodziła i w jakiej organizacji jest zarejestrowana - fila - ma być filą! Do tego filą „pełną gębą” – czyli ma być filą zarówno pod względem eksterieru, temperamentu i psychiki!

    Przecież oba wzorce fila brasileiro (FCI i CAFIB) różnią się wyłącznie akceptowanym kolorem umaszczenia i… 5 centymetrami wysokości w kłębie… Dlaczego więc podczas oceny fila na ringu wystawowym widzimy zbiór bardzo różnych psów, zupełnie niejednorodnych w typie?

    Odpowiedź jest bardzo prosta: w latach 70 i 80 ubiegłego wieku w Brazylii znacznie nasilił się proceder krzyżowania fila brasileiro z innymi rasami: mastifami angielskimi i neapolitańskimi oraz dogami niemieckimi. „Pomieszane” fila trafiały również do Europy… Były krzyżowane z innymi mieszanymi filami – a efekty tej „pracy hodowlanej” do dnia dzisiejszego krążą po ringach wystawowych.

 

 

    By ocalić autentycznego brazylijskiego fila dr Paulo Santos Cruz postanowił założyć Clube de Aprimoramento do Fila Brasileiro – czyli CAFIB. Brazylijski CAFIB – to nic innego jak organizacja, klub zrzeszający pasjonatów i miłośników rasy, których łączy wspólny cel: zachowanie prawdziwego fila brasileiro, zgodnego pod każdym względem ze wzorcem. Klub organizuje wystawy podczas których psy przechodzą analizę eksterieru, temperamentu i systemu nerwowego. Poprzez analizę sędziowie Klubu są w stanie odróżnić autentyczną filę od skrzyżowanej z innymi rasami. Porównywane są charakterystyczne cechy: umaszczenie, kształt głowy, stopu, długość i głębokość kufy, położenie i wielkość oczu i uszu, chód wielbłądzi, ojeriza wobec obcych oraz inne cechy fizyczne i psychiczne. Ocenie poddawane jest również potomstwo zaaprobowanych psów, a uprawnienia reproduktora CAFIB można stracić. W analizie mogą uczestniczyć wszystkie fila zarówno te urodzone w brazylijskich canilach, jak i urodzone w Pcimiu Dolnym. Mało tego – by poddać swojego psa analizie wcale nie trzeba jeździć do Brazylii! Coraz częściej sędziowie CAFIB przyjeżdżają do Europy na specjalistyczne wystawy organizowane przez hodowców i miłośników rasy, a i w Europie mamy dwóch sędziów CAFIB! Regularnie takie wystawy organizowane są przez czeski Klub ONCEIRO. Analiza CAFIB to doskonale narzędzie, które pozwala ocenić, czy fila rzeczywiście jest filą, czy też o jej przynależności do rasy świadczy tylko wpis w rodowodzie.

    Generalnie pod wieloma względami fila urodzona w hodowli należącej do CAFIB powinna być bliższa wzorcowi rasy. Jednak i w hodowlach CAFIB istnieje duża różnorodność fila, wiele hodowli wypracowało swoje linie, często stosując chów wsobny; w każdej hodowli rodzą się szczenięta i lepsze, i gorsze, a krycia – tak jak wszędzie - są mniej lub bardziej udane. Dlatego – nie można ślepo ulegać modzie na „fila CAFIB” i sprowadzać szczenięta z przeświadczeniem, że z każdego z nich wyrośnie czołowy reproduktor. Importowane psy – powinny zostać poddane rygorystycznej ocenie – eksterieru, temperamentu i systemu nerwowego oraz powinny zostać ocenione bardzo wnikliwie pod względem zdrowotnym – to przecież one mają przyczynić się do poprawy rasy fila brasileiro w Europie!

    Wypadałoby również na stronie CAFIB wpisać przydomek psa i sprawdzić wyniki jego analizy. Nowa strona CAFIB jest wciąż uzupełniana, jednak już w tej chwili są na niej dostępne analizy zarówno psów mieszkających w Brazylii, jak i tych poddanych ocenie w Europie.

    Osobiście jestem jak najbardziej za sprowadzaniem dobrych (zdrowych!) przedstawicieli rasy, bo jest to jeden ze sposobów na uzyskanie fila najbardziej zbliżonego do wzorca, jednak – nie dajmy się ponieść czarowi słów „importowany z Brazylii/Hiszpanii/Portugalii/Argentyny”, starajmy się trzeźwo ocenić danego psa zaczynając od lektury jego rodowodu - bo może to wcale nie jest taka „nowa krew”, jak nam się wydaje! Warto zadać sobie trochę trudu przed sprowadzeniem szczenięcia i prześledzić rankingi CAFIB, by osobiście sprawdzić, czy rodzice szczenięcia mieszczą się w gronie najlepszych. Nie wolno też zapomnieć, iż KAŻDA fila może zostać poddana ocenie CAFIB. Świetnym przykładem jest mój Jeff Mastifland (na zdjęciach), pierwszy, i jak do tej pory jedyny, fila brasileiro w Polsce w pełni zaaprobowany przez CAFIB, który pod względem zdrowia, temperamentu, ojerizy, budowy ciała i stabilnej psychiki jest znacznie lepszy od wielu "wspaniałych importów" sprowadzonych do Europy. Pozostałe fila pozostające w rękach polskich hodowców i poddane w różnych latach analizie CAFIB zostały zaaprobowane z restrykcjami, zaaprobowane wstępnie ze względu na wiek, lub niezaaprobowane.

    CAFIB – to dla mnie przede wszystkim idea, to możliwość zachowania autentycznych fila, i sposób na prowadzenie właściwej selekcji hodowlanej, dlatego przemierzam ponad 800 km w jedną stronę na wystawy organizowane przez czeski Klub Onceiro, by poddać moje psy analizie CAFIB, bo tylko w ten sposób mogę przyczynić się do zachowania prawdziwego fila brasileiro w Polsce.